برای برخی افراد داشتن تلفن همراه پیشرفته که قیمت مناسبی هم داشته باشد به معنی صرفه جویی در هزینه ها است حتی به قیمت خریدگوشی دست دوم. اما باید در نظر داشت که بازار موبایل های دست دوم پر است از تلفن های دزدی که قفل شده و البته تلفن های خرابی که کارایی هایشان را از دست داده اند.

تنها ویژگی خرید یک تلفن همراه کارکرده، قیمت پائین تر آن است و در عین حال برای بهره بردن از یک قیمت مناسب تر باید وجود ریسک هایی را نیز احتمال داد چراکه موبایل دست دوم معمولا از گارانتی خارج شده است و بنابراین مسئولیت هر مشکلی، با خریدار خواهد بود.

نکات مهم 

پیش از خرید موبایل کارکرده بهتر است مطمئن شوید که موبایل قفل نباشد و تمام پسوردهای مورد نیاز برای استفاده از آن به خصوص در تلفن های اپل را از فروشنده یا صاحب قبلی تلفن دریافت کنید.

از سوی دیگر لازم است قیمت تلفن دست دوم را با قیمت موبایل های نو موجود در بازار که ممکن است ویژگی های مشابهی داشته باشند، مقایسه کنید تا در صورت امکان با همان بودجه، یک موبایل نو با ضمانت نامه بخرید.

اما برای کسانی که تلفن همراه هوشمند دوست دوم خریداری می کنند، توجه به نکات بیشتری پیشنهاد می شود، تا آن جا که لازم است برای خرید یک تلفن هوشمند، کابل شارژ، لپ تاپ، سیم کارت، سیم هدفون و microSD خود را همراه داشته باشید و به محض دریافت تلفن و پیش از پرداخت، موارد زیر را بررسی کنید:

1. ظاهر تلفن همراه را چک کنید: لازم است بدنه موبایل صفحه نمایش و لنز دوربین به خوبی بررسی و وجود خش یا خوردگی در هر کدام از قسمت ها وجود دارد، مشخص شود. همچین باید مطمئن شوید که تلفن همراه آب خوردگی ندارد، علاوه بر آن بهتر است در صورت امکان نگاهی نیز به باتری موبایل بیندازید. همچنین هر قسمتی از موبایل که قابل باز کردن باشد لازم است باز شود تا بتوانید داخل آن را چک کنید.

2. همه پورت ها را بررسی کنید: سیم هندزفری خودتان را به موبایل وصل کنید و به یکی از فایل های داخل آن گوش بدهید، کابل شارژ را نیز به لپ تاپ وصل کنید، اگر تلفن با لپ تاپ شارژ بشود با پریز نیز شارژ خواهد شد.

3.کد تست موبایل را وارد کنید: هر تلفن هوشمندی یک کد سرویس دارد که با وارد کردن آن می توانید به فهرستی برای چک کردن بخش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری تلفن دسترسی پیدا کنید. برای پیدا کردن این کد کافی است مدل تلفن مورد نظر خود را در گوگل جست وجو کنید.

برای مثال به محض وارد کردن کد *#0*# در شماره گیر Samsung Galaxy S3 تلفن شروع به چک کردن بخش های مختلف از جمله صفحه نمایش، صفحه لمسی، اسپیکر، دوربین ها، ویبره، سنسور و بسیاری از بخش های دیگر خود می کند.

4. سیم کارت را داخل تلفن قرار دهید: با تلفنی که قرار است بخرید، تماس تلفنی برقرار کنید، با آن یک پیامک بفرستید و به اینترنت وصل شده و یک وب سایت را باز کنید. این کار بهترین روش برای این است که مطمئن شوید قسمت های اصلی تلفن به خوبی کار می کند.

با خواندن این مطلب شما تا حدود زیادی با نکات مهم در هنگام خرید موبایل دست دوم آشنا شدید.

حتما در هنگام خرید موبایل به نکات گفته شده توجه کنید.

برای مشاهده قیمت انواع موبایل دست دوم می‌توانید به سایت شست صفحه لوازم الکترونیکی، موبایل و تبلت مراجعه کنید.

و همچنین اگر قصد فروش موبایل خود را دارید می‌توانید از طریق سایت شست و یا اپلیکیشن شست اقدام به ثبت آگهی کنید.